Lakiernia proszkowa
piec: 1500 x 1800 x 4500
Piaskowanie
szkiełkowanie
Usługi ślusarskie
spawanie
Kontakt

Szkiełkowanie a piaskowanie

Szkiełkowanie a piaskowanie – specyfika i zastosowanie

Obróbka strumieniowo-ścierna daje znakomite rezultaty w zakresie oczyszczania i obróbki rozmaitych materiałów. Jest szybka, efektywna i wszechstronna, szczególnie, że pozwala wykorzystać rozmaite rodzaje ścierniwa, a tym samym uzyskać pożądany efekt. W zależności od potrzeb można wykonać np. piaskowanie, szkiełkowanie lub śrutowanie.

Szkiełkowanie a piaskowanie – podstawowa różnica

Podstawową różnicą między skiełkowaniem a piaskowaniem jest rodzaj wykorzystanego ścierniwa. Ta pierwsza procedura wymaga zastosowania bardzo drobnych kuleczek szklanych. Dzięki ich strukturze efektem skiełkowania jest lekko satynowa, jednolita, gładka powierzchnia. Piaskowanie przeprowadza się z użyciem wysokiej jakości piasku, który idealnie oczyszcza, a jednocześnie przygotowuje obrabiane powierzchnie np. do malowania. To dlatego, że piaskowany materiał jest delikatnie chropowaty, a więc idealnie przyjmuje farby, lakiery i tym podobne powłoki. W ramach przygotowania materiału do malowania czasami wykonuje się też śrutowanie z użyciem śrutu stalowego. Zwiększa on porowatość powierzchni, a przez to przyczepność powłok malarskich jeszcze bardziej niż piaskowanie.

Szkiełkowanie i piaskowanie – skuteczne oczyszczanie różnych powierzchni

Cel obróbki strumieniowo-ściernej zazwyczaj jest podobny – wykonuje się ją, by skutecznie oczyścić dany element i przygotować go do innych procesów. To metoda, która delikatnie ściera wszelkie powłoki i zanieczyszczenia z materiałów takich jak metal, kamień, drewno, cegła, beton i wiele innych. Należy jednak odpowiednio dobrać ścierniwo.

Rozważając np. szkiełkowanie a piaskowanie, należy wziąć pod uwagę rodzaj oczyszczanej powierzchni, a także powłok, które przeznaczone są do usunięcia. Zasadniczo kuleczki szklane są drobniejsze i delikatniejsze. Usunięcie za ich pomocą grubych i uporczywych powłok lakierniczych czy rdzy mogłoby więc zajmować dużo czasu, jednak szkiełkowanie pozwala uzyskać niezwykle gładką i jednorodną powierzchnię. Dlatego wykorzystuje się je m.in. do oczyszczania aluminium, które dzięki solidnemu wygładzeniu jest znacznie łatwiejsze w czyszczeniu. Obróbka kuleczkami szklanymi świetnie sprawdzi się również w przypadku wszystkich delikatniejszych i bardziej miękkich materiałów. Piaskowanie jest idealne do oczyszczania stali i innych twardych surowców, a im większa średnica cząsteczek materiału ściernego, tym wyższa jest jego efektywność. Specjaliści w zakresie obróbki strumieniowo-ściernej doskonale wiedzą, jakie ścierniwo dobrać dla uzyskania pożądanego rezultatu. Dlatego warto im zaufać, przeprowadzając każdą taką procedurę.