Lakiernia proszkowa
piec: 1500 x 1800 x 4500
Piaskowanie
szkiełkowanie
Usługi ślusarskie
spawanie
Kontakt

Szkiełkowanie a piaskowanie

Szkiełkowanie a piaskowanie – specyfika i zastosowanie

Obróbka strumieniowo-ścierna daje znakomite rezultaty w zakresie oczyszczania i obróbki rozmaitych materiałów. Jest szybka, efektywna i wszechstronna, szczególnie, że pozwala wykorzystać rozmaite rodzaje ścierniwa, a tym samym uzyskać pożądany efekt. W zależności od potrzeb można wykonać np. piaskowanie, szkiełkowanie lub śrutowanie.

Co to jest i na czym polega szkiełkowanie?

Zlecając malowanie komponentu lub detalu wykonanego z metalu nieżelaznego możemy zetknąć się z usługą szkiełkowania. Co to jest szkiełkowanie? Na czym polega? Dlaczego warto wykonać ten zabieg? Szkiełkowanie to nowoczesna technika obróbki metali nieżelaznych. Odznacza się dużym bezpieczeństwem obrabianej powierzchni oraz możliwością uzyskania doskonałego efektu wizualnego. Szkiełkowanie aluminium nie powoduje ścierania erozyjnego, a jednocześnie skutecznie usuwa drobne zanieczyszczenia, uszkodzenia oraz rdzę. Dzięki temu powierzchnia uzyskana w wyniku szkiełkowania jest odtłuszczona i estetycznie wykończona, a po wykonaniu warstwy wierzchniej – powłoki galwanicznej lub lakierniczej – odznacza się wysoką estetyką.

W praktyce szkiełkowanie wykorzystuje się:

  • do usuwania zanieczyszczeń i uszkodzeń z różnego rodzaju powierzchni,
  • aby uzyskać estetyczną powierzchnię o naturalnej gładkości,
  • w celu przygotowania powierzchni do jej pokrycia tlenkiem bądź niklem galwanicznym,
  • do wygładzania, oczyszczania oraz utrwalania powierzchni metalu,
  • w celu poprawy właściwości mechanicznych elementów metalowych,
  • aby ograniczyć podatność elementów na zanieczyszczenia.

Szkiełkowanie a piaskowanie – podstawowa różnica

Podstawową różnicą między skiełkowaniem a piaskowaniem jest rodzaj wykorzystanego ścierniwa. Ta pierwsza procedura wymaga zastosowania bardzo drobnych kuleczek szklanych. Dzięki ich strukturze efektem skiełkowania jest lekko satynowa, jednolita, gładka powierzchnia. Piaskowanie przeprowadza się z użyciem wysokiej jakości piasku, który idealnie oczyszcza, a jednocześnie przygotowuje obrabiane powierzchnie np. do malowania. To dlatego, że piaskowany materiał jest delikatnie chropowaty, a więc idealnie przyjmuje farby, lakiery i tym podobne powłoki. W ramach przygotowania materiału do malowania czasami wykonuje się też śrutowanie z użyciem śrutu stalowego. Zwiększa on porowatość powierzchni, a przez to przyczepność powłok malarskich jeszcze bardziej niż piaskowanie.

Szkiełkowanie i piaskowanie – skuteczne oczyszczanie różnych powierzchni

Cel obróbki strumieniowo-ściernej zazwyczaj jest podobny – wykonuje się ją, by skutecznie oczyścić dany element i przygotować go do innych procesów. To metoda, która delikatnie ściera wszelkie powłoki i zanieczyszczenia z materiałów takich jak metal, kamień, drewno, cegła, beton i wiele innych. Należy jednak odpowiednio dobrać ścierniwo.

Rozważając np. szkiełkowanie a piaskowanie, należy wziąć pod uwagę rodzaj oczyszczanej powierzchni, a także powłok, które przeznaczone są do usunięcia. Zasadniczo kuleczki szklane są drobniejsze i delikatniejsze. Usunięcie za ich pomocą grubych i uporczywych powłok lakierniczych czy rdzy mogłoby więc zajmować dużo czasu, jednak szkiełkowanie pozwala uzyskać niezwykle gładką i jednorodną powierzchnię. Dlatego wykorzystuje się je m.in. do oczyszczania aluminium, które dzięki solidnemu wygładzeniu jest znacznie łatwiejsze w czyszczeniu. Obróbka kuleczkami szklanymi świetnie sprawdzi się również w przypadku wszystkich delikatniejszych i bardziej miękkich materiałów. Piaskowanie jest idealne do oczyszczania stali i innych twardych surowców, a im większa średnica cząsteczek materiału ściernego, tym wyższa jest jego efektywność. Specjaliści w zakresie obróbki strumieniowo-ściernej doskonale wiedzą, jakie ścierniwo dobrać dla uzyskania pożądanego rezultatu. Dlatego warto im zaufać, przeprowadzając każdą taką procedurę.