Lakiernia proszkowa
piec: 1500 x 1800 x 4500
Piaskowanie
szkiełkowanie
Usługi ślusarskie
spawanie
Kontakt

Piaskowanie a śrutowanie – czym się różnią te dwie metody?

Piaskowanie i śrutowanie to popularne metody obróbki strumieniowo-ściernej metali. Obie metody znajdują zastosowanie w oczyszczaniu powierzchni elementów metalowych, w szczególności stali, i przygotowywaniu ich do dalszych prac. Czym jest piaskowanie? Czym różni się od śrutowania? Piaskowanie czy śrutowanie, która z omawianych metod jest lepsza? 

W poniższym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane przez klientów pytania dotyczące obróbki strumieniowo-ściernej powierzchni metalowych.

Piaskowanie i śrutowanie: Efektywna obróbka powierzchni metalowych 

Piaskowanie i śrutowanie to metody przynoszące bardzo zbliżone rezultaty. Jednak co do zasady piaskowanie i śrutowanie różną się od siebie. Na czym polega obróbka powierzchni metalowych tymi metodami? 

Piaskowanie 

Piaskowanie jest metodą obróbki strumieniowo-ściernej. Polega na oczyszczaniu powierzchni elementu ze starych powłok malarskich, zanieczyszczeń i nierówności z użyciem silnego strumienia powietrza lub cieczy połączonego z materiałem ściernym. Jak sama nazwa wskazuje materiałem ściernym wykorzystywanym podczas piaskowania jest piasek. Właściwości ścierne piasku w połączeniu z siłą, z jaką jest on stosowany umożliwiają skuteczne oczyszczanie powierzchni także w trudnodostępnych miejscach. Dzięki tym właściwościom omawianej metody obróbczej piaskowanie jest wykorzystywane prze profesjonalne lakiernie. Metoda pozwala nie tylko na oczyszczenie powierzchni, ale jednocześnie wygładza ją i matuje, dzięki czemu komponent bezpośrednio po piaskowaniu jest gotowy do dalszej obróbki lakierniczej. 

 

Śrutowanie 

Śrutowanie to także metoda obróbki strumieniowo-ściernej. Proces jest bardzo zbliżony do piaskowania, dlatego często uznaje się go za odmianę piaskowania, a nie inną metodę obróbczą. Różnica między piaskowaniem a śrutowaniem leży w zastosowanym materiale ściernym. W przypadku śrutowania powierzchnia metalowa nie jest oczyszczana piaskiem, a śrutem w postaci szklanych kulek lub korundu. Śrutowanie może odbywać się metodą pneumatyczną lub wirnikową. Charakter prac i rodzaj użytego ścierniwa determinują przestrzeń, w jakiej zwyczajowo przeprowadza się śrutowanie – to zamknięte, specjalnie przystosowane do tego celu pomieszczenia. Śrutowanie w pomieszczeniach:

  • zapewnia bezpieczeństwo pracowników, 
  • stwarza możliwość odzysku ścierniwa, 
  • obniża koszt obróbki detalu. 

 

Piaskowanie a śrutowanie: Różnice i zastosowania 

Obie metody obróbcze cechuje wysoka skuteczność i możliwość zastosowania do oczyszczania powierzchni metalowych różnego typu. W obu przypadkach obróbka powierzchni wymaga zachowania odpowiednich środków ostrożności i norm w zakresie bezpieczeństwa pracy. Czym w takim razie różni się piaskowanie od śrutowania? Przede wszystkim piaskowanie jest metodą charakteryzującą się znacznie większą mobilnością. Piaskować możemy w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Co do zasady śrutowanie odbywa się tylko w pomieszczeniach zamkniętych, w związku z czym nie może być wykorzystywane do oczyszczania konstrukcji trwale związanych z gruntem i elementów, które ze względu na gabaryt nie mogą zostać przetransportowane do komory.