Lakiernia proszkowa
piec: 1500 x 1800 x 4500
Piaskowanie
szkiełkowanie
Usługi ślusarskie
spawanie
Kontakt

Malowanie proszkowe – charakterystyka procesu

Zyskujące w ostatnich latach ogromną popularność malowanie proszkowe jest procesem, który ma realne szanse, aby zastąpić malowanie tradycyjne. Dlaczego? Bo odznacza się niezwykłą precyzją, bardzo dobrym tempem i wysoką jakością wykończenia. Nanoszone w ten sposób powłoki są estetyczne, a przede wszystkim trwałe. Dzieje się tak dlatego, że nakładanie cząstek odbywa się metodą elektrostatyczną. Dowiedz się więcej na temat procesu.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe jest procesem, w którym cząsteczki farby są nakładane na detale metodą elektryczną. Naładowane cząsteczki przylegają z dużą mocą do powierzchni detali, także w miejscach, które są trudniej dostępne i ciężko byłoby pokryć je farbą w sposób tradycyjny. Zazwyczaj tę metodę stosuje się przy malowaniu elementów metalowych, wybierając technikę:

  • natrysku elektrostatycznego,
  • natrysku elektrokinetycznego.

Celem jest uzyskanie idealnie równej, gładkiej powierzchni, która po utwardzeniu nabierze dużej wytrzymałości. Utwardzenie odbywa się w wysokiej temperaturze sięgającej nawet 200 stopni Celsjusza. Zachodząca wtedy polimeryzacja gwarantuje powłoce twardość, dobrą przyczepność oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Oznacza to, że kolejną renowację czy remont przeprowadzisz dopiero za wiele lat.

Dlaczego warto wykonać malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe ma wiele zalet, które czynią je jedną z najchętniej wybieranych obecnie metod obróbki metali i innych detali. Do najważniejszych argumentów, które przemawiają za wyborem tej techniki jest:

  • ekologiczność – malowanie nie wymaga stosowania rozpuszczalników, rozcieńczalników oraz innych szkodliwych emulsji. Jest bezpieczne dla ludzi i przyjazne dla środowiska naturalnego,
  • opłacalność – szczególnie przy malowaniu większej ilości elementów opłacalna okazuje się metoda proszkowa, która nie wymaga dużych nakładów energetycznych dzięki zamkniętym układom wentylacji,
  • maksymalna precyzja – koniec z nierówno nałożonymi warstwami farb czy pozostawianiem pustych powierzchni. Malowanie proszkowe pozwala dotrzeć również do miejsc trudno dostępnych, aby pokryć je emulsją, gwarantując jej wysoką przyczepność na długi czas.

Warto jeszcze zaznaczyć, ze metoda malowania proszkowego gwarantuje detalom zabezpieczenie antykorozyjne, a także łatwiejsze czyszczenie w razie przyszłych zabrudzeń. Korzystna może być też cena usługi, szczególnie przy zamówieniach wielkonakładowych składanych bezpośrednio w lakierni proszkowej – niekoniecznie w swoim regionie.