Lakiernia proszkowa
piec: 1500 x 1800 x 4500
Piaskowanie
szkiełkowanie
Usługi ślusarskie
spawanie
Kontakt

Piaskowane stali – co to za proces, na czym polega?

Uszczerbki, które tworzą się w konstrukcjach metalowych, nie tylko negatywnie wpływają na ich wygląd, ale też osłabiają wytrzymałość profili i zwiększają ich podatność na poważniejsze uszkodzenia. Jak im zapobiec? Oczywiście wymiana czy większy remont nie wchodzą w grę, ale jakoś trzeba odrestaurować części konstrukcji. W ramach prowadzonych prac renowacyjnych oraz konserwacyjnych wykonuje się piaskowanie stali. Zobacz, co ten proces ma na celu, jakie efekty zostawia i jak prawidłowo go przeprowadzić.

Na czym polega piaskowanie stali nierdzewnej?

Piaskowanie stali to kilkuetapowy proces, który zaczyna się od oczyszczenia powierzchni, potem jej wyrównania i nadania jej odpowiedniej chropowatości. Ta chropowatość odpowiada właśnie za przyczepność farb czy impregnatów użytych do zabezpieczenia profili więc powinna być wykonana przy użyciu odpowiedniego materiału ściernego. Może nim być żużel, śrut, suchy lód, rozdrobnione szkło, jednak, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej jest to piasek. Ważne, aby emitować go pod odpowiednim ciśnieniem, co zapewnić optymalną moc i pomoże w dotarciu nawet do trudno dostępnych miejsc.

Po co wykonuje się piaskowanie stali nierdzewnej?

Piaskowanie elementów stalowych ma na celu oczyszczenie stalowych detali i przygotowanie ich do dalszych zabiegów konserwacyjnych oraz do malowania proszkowego i zabezpieczania przed korozją. Na pewno dobrze wykonany proces zapewni wysoki poziom ochrony przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych, tj. wiatru, zanieczyszczonego powietrza, mrozu, opadów deszczu. Stal będzie miała większą wytrzymałość, a dzięki temu też stanie się odporniejsza i niepodatna na korozję.

Efekty piaskownia stali

W efekcie piaskowania stali zyskujemy detale, które wyglądają niemal jak nowe i mają takie właściwości, jak na początku. Po zakończeniu prac elementy stalowe:

  • są zabezpieczone przed korozją,
  • są dokładnie oczyszczone, w tym usuwa się z nich stare powłoki lakiernicze, farby, ogniska korozji,
  • są przygotowywane do pokrywania farbami lub lakierami, które tworzą na ich powierzchni idealnie gładką warstwę.

Komu zlecić piaskowanie stali?

Piaskowanie stali można wykonać ręcznie, ale nie trzeba nikomu tłumaczyć, z jakim wysiłkiem i zaangażowaniem czasowym się to wiąże. Dlatego też najrozsądniej jest zlecić czynności specjalistom, którzy dysponują odpowiednimi urządzeniami i pomogą w doborze metody oraz materiału ściernego. Praca przez nich wykonana zapewni wysoką dokładność, przebiegnie zgodnie z zasadami BHP, a także zagwarantuje optymalną ochronę takich konstrukcji stalowych jak wiadukty, mosty, maszty, silosy.