Korozja metali jest naturalnym procesem. Wynika z oddziaływania różnych czynników na powierzchnie metali, w tym przede wszystkim cząsteczek wody obecnej w powietrzu. Korozja działa destabilizująco na strukturę materiału, powoduje osłabienie jego właściwości wytrzymałościowych i powolne kruszenie. Przedmioty poddane oddziaływaniu korozji stają się nieprzydatne i łatwo ulegają uszkodzeniom. Na szczęście istnieją sposoby pozwalające zabezpieczyć się przed korodowaniem, przedłużając żywotność wyrobów metalowych. W naszym krótkim wprowadzeniu w ten temat przyglądamy się najskuteczniejszym sposobom zabezpieczania metali przed korozją oraz podpowiadamy kiedy i dlaczego warto je stosować.
Czynniki powodujące korozję
Do najważniejszych oddziaływań odpowiedzialnych za powstanie korozji zaliczamy oczywiście wodę w różnej postaci. Opady atmosferyczne, wilgotne powietrze, wilgotna gleba, ciecze o nieodpowiednim pH – to wszystko może w kontakcie z metalami powodować ich powolną korozję. Ponadto warto wymienić obecność tlenków azotu, siarki i drobinek kurzu w powietrzu, które osadzając się na metalach mogą doprowadzić do ich korodowania. Oprócz nich również organizmy żywe i emitowane przez nie oddziaływania, a także nadmierne naprężenia metali, mogą skutkować powstaniem korozji.
Dla uzyskania klarownego obrazu warto wprowadzić podział na korozję chemiczną oraz elektrochemiczną. Pierwsza zachodzi pod wpływem oddziaływania gazów, substancji organicznych, spalin. Korozja elektrochemiczna zachodzi w środowisku wodnym, powodując utlenianie się powierzchni i powstawanie typowego brunatnego nalotu. Wbrew pozorom korozja dotyka nie tylko powierzchni metalowych, choć najczęściej to właśnie je zabezpieczamy przed szkodliwymi oddziaływaniami.
Skuteczne metody zabezpieczania przed korozją
Korozja jest zjawiskiem niemożliwym do całkowitego wyeliminowania, ale mimo to można w różny sposób, mniej lub bardziej skutecznie, z nią walczyć. Odpowiednie środki ochronne potrafią przedłużyć żywotność powierzchni metalowych o nawet kilka lat. Najważniejsze jest oczywiście zagwarantowanie odpowiednich warunków środowiskowych, czyli przechowywanie elementów metalowych w pomieszczeniach o niskim poziomie wilgoci.
Można też wykorzystać w tym celu pojemniki hermetycznie zamykane, lub powłoki nieorganiczne, na przykład szkliwa, emalie, chrom, mosiądz. Skutecznym zabezpieczeniem przed korozją będą też polimery i farby nawierzchniowe. Warto też pomyśleć o pokryciu powierzchni metalowej dedykowanymi do tego proszkami antykorozyjnymi. Należy rozsypać je na powierzchni metalowej, a następnie ją podgrzać. W ten sposób metal wejdzie w reakcję, tworząc szczelną barierę ochronną.
Samodzielna antykorozja powinna obejmować też stosowanie środków przeznaczonych bezpośrednio do konserwacji powierzchni metalowych. Tworzą warstwy zabezpieczające przed oddziaływaniem wilgoci obecnej w powietrzu, chroniąc nawet najtrudniej dostępne miejsca, rowki i wgłębienia. Jest to metoda prosta, przeznaczona do samodzielnego zastosowania nawet w przypadku osób niedoświadczonych w konserwacji metali.