Lakiernia proszkowa
piec: 1500 x 1800 x 4500
Piaskowanie
szkiełkowanie
Usługi ślusarskie
spawanie
Kontakt

Czym piaskować aluminium?

Czym piaskować aluminium?

Felgi, elementy konstrukcyjne i dekoracyjne wykonane z aluminium mogą wymagać odmalowania. Zanim jednak położymy nową powłokę lakierniczą na powierzchnię aluminiową musimy ją wyczyścić. Piaskowanie to zabieg, dzięki któremu z łatwością usuniemy z detali oraz elementów konstrukcyjnych wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powierzchniowe, a także warstwy powłok lakierniczych. Dodatkowo dzięki piaskowaniu możemy wygładzić obrabianą powierzchnię i usunąć z niej część niedoskonałości powstałych podczas użytkowania części.

Skuteczność piaskowania aluminium w dużej mierze zależy od sprzętu wykorzystanego podczas obróbki powierzchni, a także odpowiedniego doboru ścierniwa. Jakich urządzeń użyć do piaskowania aluminium? Czym piaskować aluminium, aby uzyskać jak najlepszy efekt wizualny?

Sprzęt do piaskowania aluminium

Aluminium najczęściej piaskuje się w kabinach ciśnieniowych. Dobra jakościowo kabina ciśnieniowa przeznaczona do piaskowania detali i komponentów aluminiowych standardowo składa się z:

  • kabiny,
  • separatora ścierniwa,
  • filtra odpylacza,
  • oczyszczarki ciśnieniowej.

Ścierniwo wykorzystywane do piaskowania aluminium to materiał o określonej granulacji między 0,2 a 0,8 milimetra. Ścierniwo o identycznej granulacji doskonale sprawdza się również w przypadku lekkich konstrukcji metalowych, stalowych i kwasoodpornych, a także do piaskowania cegły, kamienia, a nawet szkła.

Jednym z najczęściej wybieranych do piaskowania aluminium ścierniw są mikrokulki szklane oraz granulat szklany. Mikrokulki to czyste i bezpieczne ścierniwo przeznaczone do użytku wielorazowego. Kulki możemy używać w wariancie piaskowania na sucho i na mokro. Bardzo dobrze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie chcemy satynować, ujednolicić i wybłyszczyć obrabianą powierzchnię. Granulat szklany różni się od mikrokulek przede wszystkim kształtem. Podczas gdy mikrokulki mają kształt kulisty, granulat przyjmuje postać ostrokrawędziowych drobin. Po granulat sięgamy w sytuacjach, kiedy chcemy wyczyścić i ujednolicić obrabianą powierzchnię, ale również nadać jej chropowatości.